Další vlna podvodů s aktualizací poštovní schránky

Opět se nám začaly množit dotazy ohledně podvodných emailů, kde se útočník snaží získat vaše přístupové údaje do poštovní schránky.

ukázka podvodného emailu

V další podvodné kampani se útočníci snažili získat přístupy pomocí emailu, ve kterém upozorní na systémovou chybu, díky které byla porušena vaše webová schránka. Vy si ji ale pomocí odkazu můžete znovu aktivovat.

ukázka podvodného emailu

Po kliknutí na podvodný odkaz se ve většině případů zobrazí webová stránka, podobající se přihlašovací webové stránce mailového systému na Slezské univerzitě.

podvodná webová stránka, tvářící se jako přihlášení do mailového systému Slezské univerzity

Na první pohled Vám ale nemusí být jasné, že se jedná o podvodnou webovou stránku. Proto si pamatujte obecnou poučku: Před vyplněním přihlašovacích údajů a kliknutím na tlačítko Přihlásit si překontrolujte URL adresu zobrazení webové stránky. Vizuální kontrolou URL adresy ve webovém prohlížeči (na obrázku) si lehce ověříte, že se nejedná o web Slezské univerzity. Skutečná webová adrese je v tomto případě https://mail.slu.cz.

Ignorujte tyto podvodné emaily a vůbec na ně nereagujte. Uvědomte si jednu důležitou věc: velikost poštovních schránek jsou nastavené systémově a rozhodně se neprovádí upgradem pomocí nějakého webového odkazu, který navíc vede mimo prostředí Slezské univerzity!

Jak zde můžeme vyvodit, že se jedná o podvod?

• Odesílatelem je osoba s emailovou adresou mimo SLU
  • Velikost poštovní schránky je podezřele malá
  • Velikost schránky je nastavena systémově a rozhodně se neprovádí upgradem pomocí nějakého odkazu
  • Odkaz na upgrade vede mimo web SLU
  • Podpis odesílatele

Co dělat, když už kliknete a údaje vyplníte?

Okamžitě si změňte heslo do CRO a informujte vašeho fakultního “ajťáka”. Pokud heslo používáte i do dalších služeb (např. soukromý email, banka atd.), změňte si ho i v těchto službách.

Podobné příspěvky