Jak nahlásit incident

Nebojte se incident nahlásit. My nepředpokládáme, že budete odborníky na kyberbezpečnost. Neočekáváme odborný popis incidentu a nebudeme kritizovat, když se o incident jednat nebude. Naším cílej je předejít případným útokům a podat pomocnou ruku.

Budeme vám vděční!

Přišla Vám podezřelá SMS zpráva, email nebo telefonní hovor? Začal se váš počítač chová podivně? I když si nejste zcela jistí, raději neváhejte a nahlaste své podezření našemu týmu. Pokud se bude jednat o incident, pomůžete sobě i ostatním.

Máme pro vás dvě možností, jak bezpečnostní incident nahlásit. Je jen na vás, jakou možnost zvolíte. Pište nam na e-mailovou adresu bezpecnost@slu.cz nebo využijte formulář níže.

V urgentních případech volejte svým fakultním IT správcům.

Co patří do hlášení?

Jak nejlépe reportovat důkazy

Aby byl váš report co možná nejdetailnější, snažte se doplnit co nejvíce podrobností. Screenshot obrazovky je určitě užitečný, ale neobsahuje důležitá data (např. odkaz v emailu může ve skutečnosti vest na jine url).

  1. Získaný zdrojový kód emailu zkopírujte do schránky (CTRL+C),
  2. otevřít si webovou adresu https://paste.slu.cz a vložte zde zkopírovaný kód (CTRL+V),
  3. vygenerovaný link zkopírujte do schránky (CTRL+C) a pošlete v reportu.

V Horde nebo v Thuderbirdu je vhodné označit zprávu jako spam (přesunout ji do spam složky). Tento email se pak použije pro učeni spam filtru.

Můžete nám poslat obrázek, samotný email nebo více souborů v ZIP balíčku. Příloha jsou omezena do velikosti 3 MB.

Screenshot je užitečný, ale neobsahuje důležitá data. Útočník totiž umí lehce zamaskovat skutečnou url adresu, která se zobrazuje jako bezpečná, ale ve skutečnosti vede na podvodnou webovou stránku.

Formulář pro hlášení incidentů